Носителят на Купата на България Ботев Пловдив очаквано стана първият полуфиналист в турнира за сезон 2017/2018. У дома в Коматево „канарчетата”  се саморазправиха с единствения оцелял представител на Втора лига – Литекс, като го победиха с изразителното 5:0. В нито един миг от редовното време нямаше индикации да изпаднат в затруднения, каквито имаха срещу Царско село в 1/8-финалите, като така или иначе изненада трудно можеше да се очаква.

Стивън Петков ознаменува първия си мач като титуляр за „канарчетата” с хеттрик, а другите бяха дело на Фелипе Бризола и големия лидер на отбора Тодор Неделев. Последният може да се похвали и с 2 асистенции в мача, който изпрати 2017-а година за Ботев.

Ботев Пловдив - Литекс 5:0

източник: LAP.bg

Превъзходството на Ботев си пролича още от самото начало. Бяха изминали едва 8 минути игра, когато домакините изпуснаха 100-процентова възможност. „Канарчетата” направиха силна атака отдясно, където Фелипе Бризола свали с крак високата топка за пробиващия в пеналта Цветомир Панов, а той центрира остро във вратарското поле, където една-едничка крачка не стигна на Стивън Петков, за да засече.

Седем минути по-късно бившият нападател на Левски и Берое все пак откри резултата. Дуде Ндонгала пое отляво и с леко забавяне центрира фалцово към наказателното поле. Там Иван Иванов не проследи докрай движението на Петков, който дори не трябваше да скача, за да засече с глава – 1:0.

В 21-ата минута като по чудо Ботев не увеличи аванса си. Тодор Неделев с брилянтен пас по тревата остави Ндонгала съвсем сам срещу вратаря. Диян Вълков излезе навреме и изби топката от краката на крилото, а тя попадна у Фелипе Бризола. Бразилецът нанесе точен изстрел, който щеше да се превърне в гол, ако на самата голлиния Петко Ганев не бе изчистил с глава.

Три минути по-късно Неделев куриозно можеше да се разпише директно от корнер. Вратарят Вълков също съдейства активно, като излезе ненавременно и топката го прехвърли. За негов късмет тя премина на сантиметри в аут покрай дясната сглобка.

В 29-ата пълното превъзходство на Ботев се превърна във втори гол. Фелипе Бризола проектира атаката с хитър пас в коридор за Неделев, а националът се устреми към вратарското поле отдясно. В сетния миг той леко сви назад подаването си, а Петков очакваше тъкмо това и без проблем реализира на празна врата – 2:0.

Само секунди по-късно нападателят на домакините бе на косъм от хеттрика. Неделев този път бе изведен отляво в пеналта и по сходен начин пусна нисък пас във вратарското поле, който някак съумя да мине покрай Вълков. Топката обаче хвана леко в крачка Петков и остана зад гърба му.

В минутката добавено време към първата част пловдивчани решиха всичко в сблъсъка. Неделев записа втора асистенция в мача, като този път изведе Фелипе Бризола само срещу един защитник в пеналта. Бразицелът елегантно финтира, а после с кинжален шут по диагонала порази долния ляв ъгъл – 3:0.

Гостите от Ловеч направиха отчетлив опит да стартират по-активно втората част. Така се стигна до 55-ата минута, когато капитанът Ивайло Раденцов създаде най-добрата им възможност. Радослав Терзиев от Ботев игра с ръка на около 2-3 метра пред дъгата, а от прекия свободен удар Раденцов изненада всички със силен шут. Вратарят Даниел Кайзер не реагира добре, като за негов късмет топката разтресе напречната греда.

Този устрем обаче не изтрая много. В 63-ата минута Густаво Афонсо успя да се измъкне от Иван Иванов и да се устреми в пеналта. Бранителят, който вече имаше жълт картон, дори не се замисли и извърши фаул, който доведе не само до изгонването му, но и до дузпа за съперника. Щатният изпълнител Неделев отстъпи на Петков, за да може с шут в долния десен ъгъл нападателят да оформи своя хеттрик – 4:0.

Оттук нататък мачът откровено се доиграваше, но пък остана време и за още едно „жълто-черно” попадение. Заслугата за него бе на резервата Тони Тасев, който в 87-ата минута набра сериозна скорост отляво, а сетне спря рязко в пеналта. Отначало изглеждаше така, че той тръгва да търси коридор за стрелба, но бившият ас на Пирин комбинира с намиращия се в дъгата Неделев. Оттам националът заложи на поразяващата левачка и намери долния ляв ъгъл за крайното 5:0.

Така на пловдивчани вече очакват жребия, който вече най-сетне ще ги изправи срещу опонент от Първа лига. И трите жертви на "канарчетата" дотук - Литекс, Царско село и Локомотив Горна Оряховица - до една бяха от втория ни ешелон.

БОТЕВ ПД – ЛИТЕКС 5:0

1:0 Стивън Петков 15'

2:0 Стивън Петков 29'

3:0 Фелипе Бризола 45+1'

4:0 Стивън Петков 64'-дузпа

5:0 Тодор Неделев 87'

Ботев Пд (4-1-4-1): 22. Даниел Кайзер – 2. Цветомир Панов, 70. Пламен Димов, 18. Радослав Терзиев, 24. Лазар Марин – 17. Лъчезар Балтанов /к/ - 8. Тодор Неделев, 7. Фелипе Бризола (62' - Юлиано), 93. Густаво Афонсо (70' - Добрев), 29. Дуде Ндонгала (68' - Тасев) – 20. Стивън Петков

резерви: 99. Иван Чворович; 23. Йордан Минев, 6. Алваро Юлиано, 11. Тони Тасев, 25. Крум Стоянов, 79. Кристиан Добрев, 9. Фернандо Виана

Старши треньор: Николай Киров

Литекс (4-3-3):  1. Диян Вълков – 22. Ангел Лясков, 5. Петко Ганев, 6. Михаил Минков, 16. Иван Иванов – 17. Добромир Бонев, 4. Николай Христов, 18. Ивайло Раденцов /к/ (66' - Симеонов) - 10. Тонислав Йорданов (25' - Търтов), 9. Методи Костов, 7. Христо Кирев (85' - Тодоров)

резерви: 13. Петър Петров; 3. Мартин Симеонов, 88. Иван Турицов, 14. Искрен Писаров, 98. Георги Търтов, 11. Емил Петров, 23. Тихомир Тодоров