Пирин Благоевград е първият сигурен участник в efbet Лига за сезон 2021/2022. Това стана факт, след като „орлетата“ спечелиха с 2:0 в гостуването си на Литекс от 29-ия кръг на Втора Лига. По този начин възпитаниците на Уорън Фийни събраха 59 точки и си гарантират промоцията в първия ешелон на българския футбол, където бяха за последно през 2017/2018-та.

Атакуващият полузащитник Антон Карачанаков донесе собственоръчно успеха за благоевградчани, след като първо откри от дузпа, а впоследствие оформи крайния резултат с красиво фалцово изпълнение.

Ловчанлии от своя страна остават на осмото място с 32 пункта.

В седмата минута Бенгюзов засече след разбъркване в наказателното, но опитът му за гол бе блокиран.

4 минути след това Георгиев се озова на стрелкова позиция в пеналтерията, но изстрелът му по земя мина вляво от вратата.

В 27-ата минута Венци Бенгюзов бе намерен от Николов след центриране на първата греда, но ударът му с глава профуча на сантиметри от очертанията.

В 39-ата минута Станислав Манолев получи на първа греда и моментално шутира от воле, но неточно.

9 минути по-късно Георгиев се възползва от невниманието на противниковата отбрана и налетя с глава върху топката от 2-3 метра, ала мерникът му изневери.

В 54-ата минута страхотно центриране от Александър Дюлгеров от десния фланг сложи коженото кълбо на главата на Преслав Йорданов в опасната зона, но Шаламанов блесна с изумително спасяване.

Антон Карачанаков овладя с гръб към вратата в 57-ата минута, но Минков го спря непозволено и съдията посочи бялата точка. Потърпевшият се нагърби с отговорността и прати в обратния ъгъл Шаламанов за 0:1.

В 70-ата минута "орлетата" до голяма степен предрешиха крайния победител, след като Бенгюзов пусна хитър пас от дъгата назад към Карачанаков и той с фирмено изпълнение завъртя топката към близкия ъгъл на Шаламанов, покачвайки на 0:2.

Литекс (4-2-3-1): 99. Шаламанов-Тренков, 11. Минков, 3. Ангелов, 15. Петров, 77. Сандов, 16. Иванов, 34. Димитров (Радков 84'), 12. Бонев, 21. Капитанов, 5. Бауренски, 7. Живков

Резерви: 1. Нисторов, 4. Гиргинов, 10. Радков, 8. Христов, 17. Петров, 6. Ценов, 19. Иванов

Старши треньор: Живко Желев

Пирин Благоевград (4-3-3): 77. Шейтанов, 13. Исуф (Попев 45'), 14. Николов, 5. Бодуров, 11. Манолев, 38. Дюлгеров, 73. Бенгюзов, 31. Станоев, 71. Карачанаков (Гущеров 74'), 17. Георгиев (жълт картон) (Златинов 90'), 18. Йорданов (жълт картон) (Гощелиани 84')

Резерви: 99. Петров, 3. Бастунов, 10. Гущеров, 9. Златинов, 25. Гощелиани, 22. Митев, 6. Попев

Старши треньор: Уорън Фийни

Стадион: "Градски"

Главен съдия: Ивелин Занев