С  едничкия гол на Джоди Лукоки Лудогорец еднолично поведе в класирането на Първа лига. Холандското крило донесе победата с 1:0 над Берое, която приключи 15-ия кръг на родното първенството, а с нея осигури и аванс от 3 точки пред най-близкия преследвач ЦСКА.

Играч на мача: Джоди Лукоки

През по-голямата част от мача обаче съвсем не се виждаше как шампионът ще отбележи гол срещу изключително организирания си противник от Стара Загора. За пореден мач „орлите” стигнаха до прекалено малко чисти положения, а в същото време се оказаха облагодетелствани от две много важни решения на съдията Радослав Гидженов. През първата част той и неговите помощници не санкционираха Козмин Моци за задържане на Мартин Райнов за фланелката в наказателното поле, докато малко по-рано и изключително опасна атака на Берое беше спряна с несъществуваща засада.

Двубоят започна много обещаващо, като Берое имаше шанс още в 30-ата секунда. Тогава Лудогорец сбърка при разиграването в собствената си половина, а топката попадна у Меска на 2-3 метра пред вратата. Футболистът от Гвинея-Бисау шутира мощно с десния крак покрай лявата сглобка на Ренан дос Сантос.

За съжаление тази ситуация не провокира футболни фойерверки, тъй като Берое окупира много плътно своята половина и концентрираше усилия в отбиването на съперниковите атаки. Това не беше много трудно, защото скоростта в действията на Лудогорец беше на доста по-ниски от обичайните нива. Шампионите се ограничиха до далечни удари, които така и не попадаха в очертанията на пазената от Душан Перниш врата.

Берое от своя страна може да се счита за ощетен на съдиите в две различни ситуации. Първо в 20-ата минута голова атака на старозагорци беше спряна с несъществуваща засада срещу Борислав Цонев. Повторенията доказаха, че родният национал бе покрит при пробива си от лошото позициониране на Антон Недялков.

Немного по-късно, в 22-ата минута, Мартин Райнов се оказа очевидно задържан за фланелката от Козмин Моци в наказателното поле на „орлите”, докато двамата се бореха да стигнат до центриране от пряк свободен удар. Ситуацията се разигра точно пред погледа на рефера Радослав Гидженов, който учудващо не реагира по никакъв начин.

В 25-ата Цонев стигна до една от малкото чисти възможности пред вратата на Ренан, след като с хубаво поемане на топката елиминира Моци в пеналта. От 14-15 метра под много остър ъгъл спрямо вратата халфът опита диагонален шут, който излезе доста неточен.

Чак в 43-ата минута дойде и първият точен шут в мача, когато Клаудиу Кешеру получи елегантен пас от Вандерсон и с мощен удар в близкия долен ъгъл опита да изненада Перниш. Словашкият страж на Берое обаче се справи и боксира в корнер.

Второто полувреме продължи да се движи в същото русло, като головите положения бяха много малко. В откриващите му минути единствената по-интересна ситуация беше контраатака отляво за Лудогорец, при която Лукоки сви навътре при ъгъла на наказателното поле, а после шутира към близкия горен ъгъл. Ударът, колкото и да бе силен, не представляваше трудност за вратаря Перниш. В 68-ата холандецът се хареса на феновете с ножичен изстрел към вратата на съперника, като словашкият страж отново нямаше никакви проблеми да спаси.

Шампионът започна да изглежда далеч по-опасен с приближаването към края на мача. В 71-ата минута за първи път от доста време домакините успяха да разклатят дефанзивната организация на Берое. Така след няколко паса  Кампаняро получи съвсем сам в дъгата и шутира мощно с левия крак. Перниш се разтегна максимално и парира изстрела, който иначе влиташе до дясната му греда.

Четири минути по-късно Марселиньо по много добър начин изведе на скорост резервата Якуб Швиерчок, който се озова на добра позиция в наказателното поле. Полякът можеше и да потърси успореден пас, но реши да играе сам и шутът му излетя високо над близкия горен ъгъл.

Натискът на Лудогорец даде своите плодове в 81-ата минута. При поредното си включване в предни позиции Натанаел центрира по чудесен начин към зоната пред вратарското поле. Георги Ангелов зле прецени летежа на кълбото и увисна, оставяйки Лукоки непокрит. Холандецът трябваше да се извие акробатично, за да нанесе чудесен диагонален изстрел с глава, оставил Перниш без шансове за намеса – 1:0.

Този гол увеличи актива на Лудогорец във временното класиране на 38 точки, с 3 пред втория ЦСКА и на 4 пред третия Левски. Берое и без друго нямаше как да мръдне от четвъртото място със своите 27 точки, но вече е много уязвим за преследвача Ботев Пловдив (26). След прекъсването за националните отбори Лудогорец ще гостува на Локомотив Пловдив, докато Берое се стяга за градско дерби срещу Верея.

ЛУДОГОРЕЦ – БЕРОЕ 1:0

1:0 Джоди Лукоки 81'

Лудогорец (4-2-3-1): Ренан дос Сантос – Лукас Саша, Козмин Моци, Антон Недялков, Натанаел Пимента – Густаво Кампаняро, Яцек Горалски – Джоди Лукоки, Марселиньо /к/, Вандерсон Фариас (72' - Жоао Пауло) – Клаудиу Кешеру (58' - Якуб Швиерчок)

Старши треньор: Антони Здравков

Берое (4-2-3-1): Душан Перниш – Иван Бандаловски, Камен Хаджиев, Георги Ангелов, Матеус Леони – Мартин Райнов /к/, Александър Цветков – Вандерсон Виана (73' - Рубен Бригидо), Борислав Цонев, Меска (82' - Иван Минчев) – Алфредо Мартинс (59' - Мартин Камбуров)

Старши треньор: Александър Томаш

Стадион: „Лудогорец Арена” (Разград)

Главен съдия: Радослав Гидженов