Юношите на Литекс добавиха още един трофей във витрината си този сезон. Набор’99 на Академията триумфира с Купата на БФС, спечелена след победа на финала над столичния ДИТ с 2-0.Това е второ отличие в тази надпревара за ловешката школа.Преди седмица и старшата възраст ликуваше срещу Черно море с 2:1.До сблъсъка на финала Литекс стигна след успехи над Спартак Пл с 4:0, Левски Сф (4:3 след дузпи), Монтана с 10:0 и Берое на полуфиналите с 2:0.

На Градския стадион в Правец момчетата на наставника Ивайло Станев и колегата му Николай Димитров надиграха убедително съперника си и заслужено победиха след голове на Иван Митрев и резервата Иван Иванов. Резултатът можеше да е още по-категоричен, а мачът решен още до почивката, но ловчанлии направиха 4-5 пропуска..Още в 1-та минута Тони Иванов изпусна сам срещу вратаря, същото направи и Трайков малко по-късно, а отделно оранжевите таланти не бяха точни при две други положения.В 26-та минута пък диагонален шут на Мартин Минчев мина над напречната греда.

Чак в началото на втората част столичани създадоха първата си голова ситуация, но с авторитетна намеса бранителят Николай Георгиев предотврати опасността.В 54-та минута логично Литекс откри резултата чрез Иван Митрев, който открадна топката пред пенала, напредна и с плътен шут се разписа за 0:1.

Литекс продължи да доминира на терена.Удар на Станислав Жеков профуча над вратата, а в 60-та минута гол на Трайков бе отменен заради засада.Пет минути преди края на мача резервата Иван Иванов сложи точка на спора с хладнокръвен и техничен шут за 0:2.

Победителите получиха своите златни медали от националният селекционер в тази възраст Викторио Павлов. Под звуците на вечния хит на Куин “We are the champions” пък капитанът на отбора Николай Янков вдигна купата, връчена от Пламен Михов-шеф на юношеския футбол към БФС.

Съставът на Литекс: Петър Петров, Иван Турицов, Ниоклай Георгиев, Димитър Илиев, Мартин Минчев, Никола Гавов, Тони Иванов (Иван Иванов), Николай Янков-капитан, Иван Митрев (Николай Иванов), Станислав Жеков (Петър Димитров Петров), Хосеин Трайков (Адриян Гиргинов)В групата за мача:Борислав Начев, Николай Нинов, Стефан Методиев.

Младият треньор Ивайло Станев бе изненадан от своите възпитаници докато даваше интервю и хвърлен от целия отбор многократно във въздуха.За него това е трета поредна купа -две с набор’99 и една с родените през 1998г футболисти.Заслуга за отличието имат и наставникът на набор’2000 Николай Димитров-Джаич и треньорът на вратарите Витомир Вутов.

„ Като за финал, мисля,че можем да сме доволни от представянето на момчетата. Разбира се, те могат и много по-добре да играят, но все пак влияние оказа залогът и огромното желанието да вземат Купата. Смятам,че опитът си каза думата и заслужено бихме. Тимът ни е обигран, повечето момчета имат по две купи зад гърба си, а и понатрупаха рутина в Елитната група. Като цяло този набор се развива по възходяща линия и е с добри перспективи. Вече от самите момчета, тяхното постоянство и себераздаване си зависи докъде ще стигнат в големия футбол“, заяви треньорът Ивайло Станев.