По категоричен начин шампионът на България Лудогорец спечели дербито с Литекс от деветия кръг на А група. Разградчани бяха безапелационни на собствен терен и пречупиха тима на Красимир Балъков, сред чийто стартов състав имаше петима юноши на клуба, с красноречивото 4:1.

Разликата в класите беше повече от забележима, като в отделни периоди на срещата домакините явно се отказаха от опити да увеличат цифровото измерение на успеха си. Ловчанлии се посъбудиха малко след почивката и няколко статични положения създадоха напрежение пред Владислав Стоянов, но в крайна сметка това бе недостатъчно, за да се надяват ловчанлии на нещо повече в този мач.

Срещата стартира с битка за надмощие в централната зона на терена, която постепенно беше спечелена от домакините. Те обаче изтръпнаха в 5-ата минута, когато новото попълнение Браян Ангуло стъпи накриво след единоборство с Данило Асприля край тъчлинията. Бранителят все пак успя да продължи.

„Орлите“ не се нуждаеха от много време, за да открият резултата. В 12-ата минута Даниел Абало получи отляво по атаката в наказателното поле, а Страхил Попов му остави твърде много време и испанецът умело центрира към далечната греда. Там от втора линия изникна Марселиньо и с премерен шут в близкия долен ъгъл разстреля Винисиус Баривиейра.

Мачът влезе в не толкова интересен период в следващите десетина минути, макар атакуващата четворка на домакините Марселиньо, Юнес Хамза, Александро и Абало постоянно да ротираха местата си.

Литекс получи рядък шанс да създаде нещо интересно в 27-ата минута, когато Козмин Моци нехайно позволи на Уилмар Джордан да му отнеме точно пред наказателното поле. Колумбийският таран сбърка, като избра да играе индивидуално, вместо да потърси Никола Колев вляво и румънецът поправи грешката си.

Лудогорец вдигна оборотите към края на полувремето и в 32-ата минута Абало нацели гредата зад Баривиейра. Марселиньо се отчете с пробив отдясно и пас с пета към Хамза, който тръгна към наказателното поле, преди да пусне вляво към испанеца. Абало нагласи кълбото на десния си крак и стреля фалцово към далечния ъгъл, за да види как топката отскача от левия стълб.

В добавеното време на първата част Лудогорец изплете в познат стил втория си гол. Хамза пое кълбото пред наказателното поле и с висок пас разтегли играта надясно. Там беше Абало, който от въздуха подаде към Мишо Александров в дъгата. Националът пое на гърди и стреля с десния крак, а кълбото се отклони от крака на Пламен Гълъбов, за да влети в горния ляв ъгъл – 2:0.

Красимир Балъков опита да промени поведението на своя тим и в 55-ата минута пусна в игра Армандо Ваюши. Албанецът почти веднага изпълни опасно ъглов удар, при който Пламен Гълъбов стреля с глава към горния ляв ъгъл, а Браян Ангуло изчисти от голлинията. Страхил Попов имаше шанс да направи добавка, но неговият опит прелетя в аут.

Поривът в играта на гостите се оказа краткотраен и Лудогорец отново пое контрола върху срещата. Така в 63-ата минута Мишо Александров и Жуниор Кайсара разиграха майсторски отдясно, а двете двойни подавания помежду им позволиха на бразилеца да се отскубне и да поеме към наказателното поле. Десният бек пусна премерено по тревата към Хамза, който завърши атаката с точен изстрел над вратаря – 3:0.

Седем минути по-късно тунизиецът спокойно можеше да удвои сметката си, ако не беше чудесната изява на Баривиейра. Абало стори нужното, за да си освободи коридор за центриране отляво и го стори по най-добрия начин. Хамза се хвърли и засече с шпагат на около 5-6 метра от вратат, ала Винисиус с една ръка изби над гредата.

В 72-ата минута Литекс пак затрудни шампионите след ъглов удар. Ваюши изсипа топката пред вратарското поле, там стана голям карамбол, в който Джордан стреля към вратата, а Владо Стоянов изби. Асприля направи добавка, като потърси горния десен ъгъл, ала там Марселиньо подложи глава и изчисти.

В самия край паднаха и последните две попадения. Първо Вандерсон покачи на 4:0 след изстрел с глава на метър-два пред вратарското поле, а Жуниор Кайсара създаде ситуацията с втората си асистенция в двубоя. Буквално пък в последните секунди Васил Божиков показа настоятелност в предни позиции, догони една топка отдясно и се пребори с Кайсара, за да центрира. Данило Асприля беше непокрит пред вратарското поле и с глава препарира Владислав Стоянов за крайното 4:1.

Тъкмо последното попадение обаче не позволи на Лудогорец да излезе на второто място във временното класиране. Макар да се изравни по точки (18) с отбора на Берое, заради по-лошата си голова разлика „орлите“ остават трети, на 2 точки зад временния лидер ЦСКА.

Литекс от своя страна остава четвърти с 16 пункта.

ЛУДОГОРЕЦ-ЛИТЕКС 4:1

1:0 Марселиньо 12'

2:0 Михаил Александров 45+1'

3:0 Юнес Хамза 63'

4:0 Вандерсон 90+1'

4:1 Данило Асприля 90+4'

Лудогорец (4-2-3-1): Владислав Стоянов – Жуниор Кайсара, Александър Александров, Козмин Моци, Браян Ангуло – Светослав Дяков /к/, Абел Анисе – Михаел Александров, Марселиньо (73' - Вандерсон), Даниел Абало – Юнес Хамза (79' – Жуниор Кишада)

Старши треньор: Георги Дерменджиев

Литекс (4-3-3): Винисиус Баривиейра – Страхил Попов /к/, Джаксън Менди, Пламен Гълъбов, Антон Недялков (70' – Васил Божиков) – Никола Колев (55' – Армандо Ваюши), Петрос Бумал, Кристиян Малинов – Данило Асприля, Уилмар Джордан (81' – Милчо Ангелов), Омар Косоко